Sistemi in vodenje

Vodja projekta:

prof. dr. Stanko Strmčnik

Trajanje:

1. januar 2004 – 31. december 2008

Financiranje:

ARRS - Agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije, P2-0001

Povzetek:

Sodobni tehnični sistemi, procesi in naprave so odvisni od vgrajenih sistemov vodenja, ki omogočajo ali izboljšujejo njihovo delovanje. Temeljijo na tehnologiji vodenja, ki povezuje znanja s področja teorije vodenja, sistemske teorije, elektronike, računalništva, informatike, sistemskega inženirstva in specifična znanja s področja uporabe.

Cilj programa je osvojiti nekatera nova znanja in tehnološke rešitve, s katerimi bomo izboljšali kvaliteto, učinkovitost in zanesljivost sistemov za vodenje ter povečali učinkovitost njihovega načrtovanja, izgradnje in uporabe.

Program je sestavljen iz štirih med seboj povezanih delov.

  • Vodenje zahtevnih (kompleksnih) procesov

Večina procesov je obvladljiva z relativno enostavnimi postopki vodenja. Obstaja pa vrsta procesov, ki so zaradi svoje dinamike in kompleksnosti obnašanja težko obvladljivi V okviru tega podpodročja se bomo posvetili predvsem raziskavam in uporabi metod nelinearnega vodenja, prediktivnega vodenja ter samonastavljivim in adaptivnim regulatorjem. Področje uporabe bodo vodenje kemijskih in energetskih procesov, posebno pozornost pa bomo posvetili vodenju in optimiranju delovanja bioloških čistilnih naprav.

  • Detekcija in lokalizacija napak

Stalna kontrola kvalitete naprav in procesov kot tudi samih izdelkov je postala nujnost. Metodološki del raziskav na področju detekcije in lokalizacije naprav bo usmerjen v razvoj novih postopkov, ki pri sklepanju upoštevajo napake modela. Hkrati bomo več pozornosti posvetili sodobnim postopkom procesiranja signalov, ki so se izkazali za zelo pomembne v industrijski praksi. Razvite postopke bomo aplicirali na konkretnih laboratorijskih in industrijskih procesih.

  • Račualniško podprto vodenje prozivodnje

Integracija fizičnega, proizvodnega in poslovnega nivoja v proizvodnji še vedno predstavlja enega od ključnih problemov, zato so raziskave na tem področju zelo aktualne. Poudarek našega dela bo na nadaljnjem razvoju metodologije in postopkov za obvladovanje življenjskega cikla (integriranih) sistemov za vodenje, metodologije za podporo odločanja v procesu proizvodnje, na raziskavah problematike integracije programskih orodij za razvrščanje proizvodnje ter problematike netehniških vidikov pri uvajanju tehnologije v podjetja. Delo bo teklo v tesni povezavi s konkretnimi aplikacijami sistemov v slovenskih podjetjih.

  • Razvoj, osvajanje in uporaba moderne implementacijske tehnologije

Znanja s področja moderne implementacijske tehnologije so nujno potrebna pri izvedbi sistemov vodenja v realnem okolju. Poudarek dela v naslednjem obdobju bo na razvoju posebej prilagojenih modulov za industrijske krmilnike, učinkovitejši implementaciji naprednih algoritmov vodenja, orodju za učinkovitejše vodenje proizvodnje in avtomatskem generiraje kode za krmilnike.