Slike posnete z enim fotoaparatom in ogledali

Povezave na razlicne stereoskopske fotogalerije in stereoskopske video posnetke

Moderators: damir, TriDe

Slike posnete z enim fotoaparatom in ogledali

Postby damir on 13 Aug 2007, 14:45

Ze pred casom smo omenjali, da se lahko stereoskopska slika posname tudi z enim fotoaparatom in sistemom ogledal. Najenostavnejsi nacin je verjetno nekaj takega, kot sem pred parimi dnevi tudi sam sestavil:

http://www-e2.ijs.si/3d/stereoslike/cla ... efault.htm

Torej, uporabil sem SONY V1 fotoaparat in dve povrsinski ogledali, tako, kot je prikazano na zadnji sliki (glej povezavo zgoraj).

Bil sem preprican, da bo, zaradi konvergence obeh ogledal, prislo do velikih tezav pri nastavljanju stereoskopske slike. Vendar je algoritem, ki samodejno nastavlja stereo slike v StereoPhoto Maker-ju, deloval precej dobro. Kljub vsemu pa nisem bil zadovoljen z rezultatom, ker je prislo do vertikalnih zamikov slike. Zakaj? Zato, ker je bila slika nekoliko "sodckasta" in je prislo do precejsnjih razlik v visinah.

Nato sem se spomnil, da bi lahko poskusil "sodckastost" slike popraviti s programom PTLens in sele nato uporabiti StereoPhoto Maker (pred tem pa se horizontalno zrcaliti sliko - npr. z IrfanView, ker ogledalo zamenja levo in desno stran slike).

Bingo!!!

Slike so brezhibne (bolj ali manj :-). Samo na parih slikah sem videl prah na ogledalih, ko sem imel zelo majhno zaslonko. Sicer pa sami presodite rezultate.

Mogoce sem komu dal kaksno zanimivo idejo za sestavljanje enostavnega stereo "nastavka"?!?

Damir
User avatar
damir
Site Admin
 
Posts: 145
Joined: 11 Jun 2006, 19:19
Location: Apno

Postby damir on 13 Aug 2007, 16:48

Pozabil sem dodati se eno od originalnih slik, ki sem jih dobil s pomocjo dveh ogledal:

http://www-e2.ijs.si/3d/datoteke/ogleda ... 0018_P.JPG

Tole pa dobim po uporabi programa PTLens (odstrani "sodckastost") in IrfanView ("vertikalno ogledalo"):

http://www-e2.ijs.si/3d/datoteke/ogleda ... 8_P_pt.JPG

Zadnjo sliko nato posljem v StereoPhoto Maker (samodejna nastavitev)...
User avatar
damir
Site Admin
 
Posts: 145
Joined: 11 Jun 2006, 19:19
Location: Apno

Postby TriDe on 04 Jan 2008, 15:21

Spet sem malo gledal tele ogledalce in (popravi me, ?e narobe razmišljam) verjetno s kotom pod katerim sta ogledalci upravljaš z bazo. Torej je to lahko zelo primeren makro stereo delilnik?
User avatar
TriDe
Site Admin
 
Posts: 51
Joined: 11 Jun 2006, 14:25
Location: Ljubljana

Postby damir on 04 Jan 2008, 18:10

Kot ogledal je, proti pricakovanjem, odvisen samo od zornega kota fotoaparata. Sirsi kot uporabimo (sirokokotni objektiv), vecji je kot med ogledaloma. V splosnem je kot med ogledaloma enak cetrtini vodoravnega zornega kota fotoaparata. Pri tele objektivih postane kot med zrcaloma veliko manjsi (zrcali postaneta skoraj vzporedni).

Bazo dolocamo z oddaljenostjo fotoaparata od ogledal.
User avatar
damir
Site Admin
 
Posts: 145
Joined: 11 Jun 2006, 19:19
Location: Apno


Return to Obvestila in povezave na stereoskopske foto galerije / Links to Galleries

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron